Умер Павло Загребельный
Feb. 3rd, 2009 12:24 pm![[personal profile]](https://www.dreamwidth.org/img/silk/identity/user.png)

Только что по 5 каналу передали, что сегодня на 85 году жизни скончался украинский писатель Павло Загребельный, автор "Евпраксии", "Я - Богдан", "Диво", "Гола душа", "Южный комфорт" и многих других, переведенных на все языки Советского Союза и на многие мировые языки. Лично мне и моей семье не за что было любить покойного, но когда умирает деятель культуры такого масштаба по меркам страны, то с таких сообщений начинаются новости, а не передается в конце после рассказов о зарубежных безделицах или о политтрескотне. Передадают сообщение о соболезновании в адрес родных от руководителей государства. Такое отношение к ведущему украинскому писателю показывает истинное отношение националистическо "элиты" к культуре Украины.
+ Пусть земля ему будет пухом!
Re: Согласен.
Date: 2009-02-03 06:58 pm (UTC)Re: Согласен.
Date: 2009-02-03 07:07 pm (UTC)Я сам из Лисичанска, это Луганская область. В школьные годы достать хорошую книжку на русском языке - большая проблема. А на украинском - сколько угодно. А так как читать хотелось очень, "мову" освоил поневоле. И сейчас когда по работе приходится сталкиваться с приезжими из западных областей, произвожу на них впечатление знанием украинского. Не хвастаюсь, но и не стыжусь. Нормальное явление.
Так вот сейчас украинский мне практически не нужен. На русском книжек валом, как разговорным мы им не пользуемся... Так что если раньше я был В ОСНОВНОМ русскоязычным, то теперь - практически полностью.
И не я один такой.
Re: Согласен.
Date: 2009-02-03 10:03 pm (UTC)К слову про Луганск. Когда был оранжевый переворот, я из духа протеста надела голубой шарфик.в общем, если интересно, вот в этом посте я описала, что переживала http://varjag-2007.livejournal.com/14421.html . Но однажды вечером поздно мы ехали в троллейбусе, я и малая в шарфиках. На нс смотрят злыми вытаращенными глазами. И вдруг подходит парень лет 25-27, чуть подвыпивши и наконясь берет малую за руку и целует ей и говорит "Спасибо" (ксати, он слышал от нас украинскую речь между собой). Я спрашиваю за что? Он говорит "За поддержку" А тут мы подъезжаем к нашей остановке, а у меня наболело и я говорю: "За это мою малую каждый день в школе бьют ногами". У него (а он, как я говорила, был подвыпивши) загораются глаза, он пытается за нами идти и говорит: "Кто? Скажите кто? Я ему дам!" Я еле успокоила, сказала, спасибо" :)
Re: Согласен.
Date: 2009-02-04 09:08 am (UTC)Re: Согласен.
Date: 2009-02-04 01:17 pm (UTC)Ви потрапили в найболючіше місце. :) :( Відчував приблизно те саме, тільки не знав, як це сформулювати, і чи воно взагалі підвладне формулюванням. Але якщо те саме говорить людина з української літературної родини, значить, у нашому "да[н/т]ському королівстві" справді щось не те...
Зараз мені байдуже до звинувачень (констатацій абощо) нинішніх "патріотів" у "радянськості", "постколоніальному синдромі", "ісконництві" чи інших позначок, у прокрустове ложе яких зараз намагаються ввіпхнути людину, що не сприймає нинішній "державний дискурс". Байдуже з п'ятьох причин: 1) вочевидь, скоро я надовго полишу Україну; 2) моя родина за УРСР приятелювала (в силу суспільного становища діда і обидвох прадідів) як з компартійними бюрократами, так і з українськими дисидентами (бо бабуся мала добрі вуха і короткого язика, тож обидві сторони вважали її за добру приятельку); 3) на відміну від багатьох батьків нинішніх "патріотів", у нашій родині завжди шанували українську культуру (пісні, вишиванка дідові на роботу, якісна художня література; я малим переписував Шевченка в "захалявну книжечку" і заучував його напам'ять); 4) на відміну від нинішніх випускників шкіл, я пам'ятаю психологічне піднесення 1990-91 рр. і намовляв бабаусю голосувати за незалежність України; 4) серед однолітків, з якими спілкувався у середині 1990-х і аж до 2005-го, не було "свідомішого" за мене (захоплення "розстріляним відродженням", зачитування вночі Грушевським, який тільки-но з'явився друком, написання патріотичних віршів [зокрема в день смерті О. Гончара 1995-го], штудіювання біографії Бандери та новітньої історії "визвольного руху", матеріальна і моральна підтримка друзів під час "помаранчевої революції" тощо). Я психологічно знаю, що це таке, розумію душевний стан нинішніх "національно стурбованих" українців, бо пережив і це також. Слава Богові, що це не змінило світогляд настілки, аби я вважав це найвищою духовною цінністю, і що крім цього мав ще кілька великих "абстрактних" зацікавлень (зокрема, в мистецтвах лікування та музики), які не дали душі загрузнути в історико-соціальних чварах.
Але що ж я побачив далі? "Націотворення" (якщо стати на конструктивістську модель націогенезу) або "відродження нації" (примордіалізм) базується не просто на етно-національних міфах (це, в принципі, невідворотно для будь-якого народу), а на відвертих зловживаннях (бо зараз, на відміну від попередніх століть, існує широкий доступ до ітсоричної інформації й кожен за потреби може зробити власні висновки, що різко зменшує сугестивний вплив людських мас). Те, що раніше ми вважали за культурне надбання (володіння обидвома мовами як рідними, непоміченість міжкультурного переходу, нац. толерантність), тепер оголошено вадою, а його носіїв - "неповноцінними", для яких існують лише 2 альтернативи - "культурна асиміляція" або "валіза - вокзал - [місце призначення обрати]" (причому цим грішать навіть "рафіновані інтелінгенти", наприклад, І Дзюба і М. Стріха). Національний дискурс сформовано очільниками цієї держави так, що люди, які a priori не сприймають як героїв патологічних ксенофобів, організаторів етнічних чисток, вчорашніх "блюдолизів-холуїв" (с) і просто історично сумнівних з точки зору вищої моралі осіб, не одержують "патент на українство". Я тепер не можу вповні називатися українцем, бо знаю, що за інших рівних умов я як віруючий і просто людина зі здоровим (я сподіваюсь!) глуздом не можу сприймати "стандартний свідомий набір" (якщо треба, розшифрую) як власну ідеологію. Так, серед "свідомих" трапляються досить мудрі і тверезі люди, але проблема полягає в тому, що за умов криз і негараздів, а також просто суспільного протистояння вони все одно будуть на одному боці барикад разом із "неадекватами" (бо насправді дискурс у них той самий, а відрізняються лише формулювання).
Re: Согласен.
Date: 2009-02-04 01:17 pm (UTC)Re: Согласен.
Date: 2009-02-04 01:20 pm (UTC)Тобто?.. А за "популярно-офіційною" версію навпаки. Чим же він їм не догодив?