varjag_2007: (Default)
[personal profile] varjag_2007
Продолжение. Начало здесь: (1), (2), (3)

Поговоривши з матір'ю, я пішов до Федосія Токаря, щоб побачити Зіну. Мов злодій; переліз через повітку у двір і постукав у вікно. Мене привітно прийняли, мов зятя. Зіна кинулася приготувати щось попоїсти, а я з старим Токарем сів на лаві. На столі лежав лист Зіни: вона писала якомусь солдатові Радянської Армії в Іванівську область, де той лежав у госпіталі. «Зрадила мені Зіна», — подумав я.

 

- Це кому ти пишеш? — запитав я, кину¬ши головою на лист.

            Одному бійцеві, — відповіла Зіна. — Він у нас лежав поранений, і такий хороший чоловік!

Я змовчав.

            А де ж Яків? — запитав Токар про сина. Яків Токар був убитий   на   території Ратнівського району, і я сказав про це старому і Зіні. Вони дуже засмутилися втратою єдиного сина і брата.

            Дурне   ви   діло   робите, хлопці, — сказав Токар.

Мене образили слова старого Федосія. Я попрощався і вийшов з хати, відчуваючи себе тут чужим і не потрібним, як мені здалося, навіть, Зіні.

Після цього ми з Ананієм Хлудом вирушили на з'єднання з своєю бандою. Під час зустрічі «Ярий»—Кленовий і «Шах» порадили мені повернутись на свою попередню роботу. Я приєднався до зв'язку, який йшов у напрямі Головнян-ського району, і прибув на старе місце.

 

В селі Кізя знову зустрів «Медведя». Користуючись тим, що він добре знає місцевість (зв'язки тут усі вже були знищені), я пішов до Бугу, в район села Рогові Смоляри. Тут і знайшов чоту Викова з сотні «Чумака». Я почав розпитувати про моїх старих друзів, зокрема, Петренка — провідника з Любомля та Стацюка. Биков сказав:

            Вони   виявилися     «зрадниками»:     склали зброю і з'явилися з повинною до органів Радянської влади. Ось почитай газету. Тут все сказано.

Я взяв газету і почав читати. В статті під назвою «Два брати» писалося, що в Любомлі жив Стацюк Костянтин. Було в нього аж сім синів і одна дочка. Один з синів Стацюка і дочка Люба пішли служити в Радянську Армію і не були на окупованій німцями території. Стацюк Степан уже дослужився до чина капітана Радянської Армії, а його сестра Люба стала сержантом медичної служби. Коли  Степан  Стацюк   приїхав   до   батьків у відпустку,   він   дізнався,   що   його брат Сашко і товариш Петренко стали бандитами.

            Іди, батьку, в ліс і приведи мені обох: я хочу з ними поговорити. Своїм життям гарантую їхню безпеку і повну свободу дії. Після розмови

зі мною хай куди хочуть ідуть.

 

Вислухав старий Стацюк слова сина і пішов у ліс. Брат Степана — Сашко і Петренко прийшли в Любомль.

Степан Стацюк розповів хлопцям, який загубний шлях обрали вони, ставши ворогами свого народу, і яку чорну справу роблять, допомагаючи оунівським бандитам надіти на шию українського народу ярмо поміщиків і капіталістів.

            Повертайтесь до свого народу, станьте чесними людьми, — закликав Степан Стацюк засліплених націоналістичною облудою хлопців. — Радянська влада вам усе простить. Ти, Сашко, мій брат, а я капітан Радянськой Армії і та можеш мені повірити.

 

Сашко Стацюк і Петренко послухали доброї поради.

Банди УПА почали з кожним днем рідшати. Восени 1944 року з фронту, який дійшов уже до Варшави, деякі частини Радянської Армії відійшли на відпочинок і розташувалися в районі, де ховалися наші банди. Нам було нікуди подітися. Рештки головорізів «Лисого» переховувалися в районі села Кроженець. Радянські війська проводили тут навчання і прочісували ліси, виловлюючи з допомогою місцевого населення оунівців. Сховатись було вже просто неможливо. Українське населення симпатизувало Радянській Армії і ненавиділо нас. Ми, мов пацюки, полізли в нори під землю. Я вирив собі для схованки криївку під корінням вільхи, що стояла біля самого болота. Щоб замаскувати яму, в яку залазив відлежатись до закінчення облави або поспати, я нарізав купу осоки і прикривався нею.

 

«Курінь», яким командував «Лисий», від тих облав дуже порідшав і він, переляканий, ховався, як і я, по різних криївках. Якось увечері ми зустрілися з «Лисим» після облави і я розповів йому, де і як я ховаюся.

                  Цікаво. Покажи, можливо й мені знадобиться.

                   

Трохи пізніше я з одним оунівцем з села Голоби покинув район села Крошенець і попрямував на схід: «Можливо і я там зроблю так само, як Петренко і Стацюк», — думав я.

 

По всіх селах були розташовані Радянські війська — вони готувалися для рішучого наступу на гітлерівців. Всюди лунали веселі пісні, а я з таким же як і сам бандитом йшов уночі крок за кроком, боючись зробити найменший шелест, ховався по-злодійському і обходив українські хати, де жили хороші  люди-трудівники.

 

Так ми дійшли до села Черемошна Воля. Перед ранком ми потрапили в розташування якоїсь військової частини. Ми попадали на землю і довго лежали, трясучись від страху, мов у лихоманці. А навколо нас почали спалахувати вогні: солдати грілись після прохолодної ночі. Почало сіріти. Ми померзли, але від страху навіть не ворушилися. Я думав, куди б сховатися. Дивлюсь — Сіріє купа гною, який вивіз, мабуть, господар удобрити поле. А трохи далі стоїть копа жита.

            Давай сховаємось у цій купі гною, — шепочу своєму супутникові.

            У гній я не полізу, — каже той. — Я сховаюся в копу жита.

            Тоді прикрий мене гноєм. Увечері чекай на мене в копі.

Ми вирили в копі гною продовгувату яму і я заліг там. Мій напарник зарив мене і поліз до копи жита. Мені скоро стало тепліше і я заснув. Прокинувся від пісень, що лунали по полю. То йшли радянські бійці. «Так і батько мій зараз співає, і, можливо, згадує мене? — подумав я. — Він обрав правильний шлях — справді пішов помститись фашистським загарбникам, воює зараз, б'є окупантів. А я лежу в купі гною, мов той жук».

 

Лежу я з такими думками і тремчу від страху. Раптом почув вигуки військової команди, туптіння ніг, потім на мене хтось упав і так при¬давив, що не було чим і дихати. Чую, лежать на мені два бійці з кулеметом і розмовляють:

            Не висувай голови, — каже один, — краще маскуйся.

«Дивись, подумав я, більшовики, а говорять українською мовою. Невже таке може бути?» Я вже задихався в тій купі смердючого гною, але почулася команда, бійці підхопилися і побігли далі. А я лежав приголомшений аж до вечора і слова пісні ятрили мою душу: «Іде війна народна, священна війна!»

Увечері обережно виліз з-під гною і попрямував до копи, в якій переховувався мій супутник.

            Вилазь, друже! — гукнув йому.

Мовчаане поле лежало навколо мене...

Заморосило дощем. Я зняв чоботи і заткнув їх

халявами за пояс: щоб не було чути моїх кроків. Прислуховуючись до найменшого шелесту, з зарядженим автоматом йшов по українській землі — чужий і нікому не потрібний. Більше того, я був ворогом цієї землі, що парувала від теплого дощу.

 

«Але куди йти, куди податися, що робити?» — питав я сам себе і не знаходив відповіді. — Піду додому — хоч матір побачу».

 

Через пару ночей я дійшов до рідного села. Мати і  зраділа   і   злякалась,   побачивши мене. Вона не знала, що й робити зі мною.

            Іванку, — благально   подивилась   на   мене мати, — краще тобі покинути все і піти по батьковій дорозі. Та вже й наш   Йосип,   твій   брат,

пішов   служити   до   війська.  А ти все по лісах мандруєш!

 

Мати вийняла знову листа від батька. Він писав, що справи у нього йдуть добре. Був легко поранений, але вже вилікувався і направляється знову на фронт. Потім показала ще одного листа, в якому батько повідомляв, що знаходиться на Прибалтійському фронті, і Радянська Армія вже підходить до кордонів Німеччини.

 

В душі я заздрив батькові, але так нічого і не сказав матері. Я пішов знову в ліс, щоб зустрітись з «Ярим», «Шахом», «Холодним» і порадитись з ними, що далі робити. Відверто говорити я з ними не міг, бо поплатився б за це головою, але я сподівався почути від них про думки і настрої нашого проводу.

На різдвяні свята в Бузацькому лісі я зустрівся з «Шахом» і бандою «Верховинця», яка переховувалась в районі Ратно—Камінь-Каширський— Любешів. «Шах» сказав мені, що він призначений провідником ОУН Ковельського надрайону, а я буду у нього господарчим: мені належало грабувати у селян харчі, одяг та взуття.

 

Ми попрямували в район Ковеля. Потинявся я по селах пару тижнів і побачив, що населення нам вже зовсім не співчуває. Ми зі своїм «надрайоновим провідником» приєдналися до бандитів «Верховинця».

            Вашим   завданням   буде   постачати   моїх хлопців, — поставив вимогу «Верховинець».

            А як же постачати, коли населення нічого не дає?

            Дуже просто: беріть п'ятірку хлопців і заходьте до першого-ліпшого двору.  Побачите корову — беріть. От і буде ваше «постачання», — зареготався «Верховинець».

 

Взяв я кількох бандитів і пішов в одне село, а там уже діють групи місцевого населення по винищуванню оунівських бандитів. Ми натрапили на одну таку групу і ледве втекли. До самого місця розташування банди «Верховинця» переслідували нас місцеві жителі.

 

Не встигли ми присісти, як знову почалася стрілянина. «Верховинець» бачить, що справа погана — давай тікати, а я за ним. Кілометрів з двадцять кивали ми п'ятами — аж до села Ветли, Любашівського району.

В лісі відсапалися і побачили дядька, який приїхав дровець нарубати. «Верховинець» покликав його до себе.

            Ти що, приїхав нас висліджувати?

            Та ні! У мене дома замерзають діти, ось я і приїхав нарубати дров. Змилуйтеся, пане!

            Знаємо ми таких!     буркнув    «Верховинець» і повісив бідного дядька.

 

Ми пішли далі. Але я відчув, що мене почав забирати тиф. Я мусив залишитися в селі Полиці, Камінь-Каширського району.

Перед тим, як покинути «Верховинця», «Шах» дав мені свою польову сумку, в якій було дві тисячі карбованців радянських грошей та два листи від дівчини, що його лікувала. Мене привезли в село Полиці до якогось дядька.

            Візьми,— кажу йому,— всі гроші, і переховай мене, доки я видужаю.

Дядько глянув на мене скоса і сказав:

            Іди ти до Дідька з своїми грошима! Не хочу я твоїх грошей, скільки б їх не було. Забирайся геть!

 

«Он як любить нас українське населення»,— гірко подумав я.

Надвечір завезли мене в якийсь хлів з сіном, прорили там нору і я заліз в сіно зі своїм автоматом. Оунівці залишили мені дві пляшки води, загорнули вхід у нору сіном і пішли. Я залишився один.

 

Так я пролежав всю хворобу. Одного разу за оунівцями була погоня і, прочісуючи ліси, радянські бійці зупинилися в хліві на перепочинок. Вони покурили, пожартували і пішли далі. А я лежав, ні живий, ні мертвий.

Налякані члени боївки, які за мною доглядали, не приходили три дні — у мене не стало води, і я ледве не вмер від спраги.

 

Коли я видужав, поселився недалеко від того хліва на хуторі, а через кілька днів пішов у район села Довга Нива, Камінь-Каширського району. Тут я зустрівся з невеличкою купою бандитів і пробув з ними місяців зо два.

Прийшла весна 1945 року. Я вже зовсім видужав і думав йти до матері, набратись сміливості і покинути свою брудну справу. Але я боявся, що коли я залишу банду, то прийдуть оунівці і вб'ють матір, сестру, діда. Вони неодмінно розправляться і зі мною — рано чи пізно.

 

І я пішов не в Грабове, а на з'єднання з решткою банди, в якій були «Шах» і «Ярий». Так потрапив я у Бузацький ліс. «Ярий» розповів мені, що тут знаходиться і «Шах». Я пішов до нього, як до свого начальника і щоб віддати йому сумку. Бачу, «Шах» стоїть зажурений

            Чого це ти похнюпився, друже?     -  питаю його.

            Та ось так, тяжко на душі.

            Я тобі приніс твою сумку і в ній листи від дівчини, що доглядала за тобою.

            Та невже! — аж скрикнув «Шах», вхопивши папірці.— Який я тобі вдячний!

«Любий мій,— писала дівчина,— я дуже переживаю за тебе. Як би мені хотілося пожити людським життям, а не скитатися по-звірячому лісами. Тільки, коли це все настане?»

«Шах» почитав листи і відійшов під сосну. Ліг і сумно встромив очі в небо.

            Ти що — не радий листам?

            Немає вже її    на білому    світі.    «Іскро»,

«Іскро» — чому я не з тобою?..

            Ти що верзеш?

            Ех, не питай! «Іскру» розстріляли.

            Хто і за що?

            Наша служба безпеки розстріляла, бо вона була радянською шпигункою.

            Хто,   «Іскра»?  Та  ти  збожеволів,     друже «Шах»! Цього не може бути!

            І я так думаю, але СБ так мене повідомила, її зараз в живих уже немає.

Я почав розпитувати «Шаха» про Гришка.

            І Гришка немає,—  сказав    «Шах»,—  він теж був радянським агентом і його розстріляли. У нас СБ постріляла половину сотні — всіх вихідців с Східної України розстріляли.

            За що?

            Вони були агентами більшовиків. Я дізнався, що вже розстріляно половину оунівців і в інших бандах. Це вносило в ряди бандитів розлад і ця дика зграя, що йменувала себе «повстанською армією» розпадалась на очах. її добивали самі ж перелякані і збожеволілі ватажки. Голодні вовки перегризали один одному горло.

 

Анатолій Хлуд, якого я тут зустрів, розповів:

            Ти знаєш, Іване, у нас діється щось неймовірне: розстрілюють без розбору. До нас потрапили два дезертири з  Радянської  Армії.  Хтось

сказав, що вони радянські шпигуни. Коли ці хлопці поснули, до них підійшов «Яструб» і пострі ляв їх з пістолета, навіть нічого не спитавши.

            Ех, коли б і мені вмерти такою смертю! — з лякливим дрижанням у голосі вимовив Хлуд.

            Та це ж неподобство! — сказав я.— Як же це так?

            А ось так воно і є. До речі, за тобою приходив якийсь вусатий чоловік — він хотів обов'язково знайти тебе. Якийсь Петрійчук із Забужжя,

лісник,— казав.

            А, це той, що допомагав мені пустити млина в Забужжі. Де ж він зараз?

            Подумали,    що він більшовицький    агент, який прийшов, щоб тебе знайти і застрелити. Ну, його вивели і розстріляли в березняку.

 

...На четвертий день мого перебування у Бузацькому лісі я зустрів бандитів, які направлялися по зв'язку. Серед них я впізнав старого приятеля — Василя, того, що служив у поліції з Кубиком в селі Сухоїжах. На ньому був новенький гітлерівський мундир, шовкова сорочка, і він курив добрі німецькі сигарети. Я питаю:

            Де це ти так зодягнувся, Василю?

            Е, чоловіче добрий, я ж недавно перелетів лінію фронту,— всміхнувся він.

 

Мене зацікавили його слова, і ми розговорилися. Василь розповів, що коли фашисти тікали від Радянської Армії, він теж приєднався до них. Потрапив в якесь чехословацьке місто, де всім колишнім українським поліцаям запропонували піти в школу диверсантів. Навчали там радіосправі, підривати поїзди, мости, здійснювати різні диверсії.

            Пробули ми в цій школі два місяці,— розповідав Василь.— І ось, коли закінчилося навчання, нам наказали вилетіти в радянський тил. На проводи прийшов сам Стецько. Він оголосив промову і сказав, що нас всіх здоровить Степан Бандера,  і —                А де ж він тепер? — не витримав я.

            Е, Бандера тепер на свободі! Як тільки Радянська Армія дійшла до старих кордонів, гітлерівці його випустили. І тепер він вільно почуває

себе в якомусь німецькому місті.

            Ну, а що ж далі? — питаюся я.

            Далі Стецько говорив, що нас посилають на Україну підривати радянські поїзди, мости, робити диверсії, збирати розвідувальні дані і передавати їх по радіо в провідний центр ОУН за кордон.

 

Стецько говорив також про те, що коли фашистська Німеччина буде розбита, тоді провід ОУН перебереться до Англії і звідти керуватиме повстанським рухом на Україні.

 

Василь розповів, що Ярослав Стецько підійшов до нього, потиснув руку і побажав успіху. Всіх диверсантів-оунівців гітлерівці озброїли пістолетами і автоматами. Видали на дорогу шоколад, сигарети, боєприпаси, тол і портативні рації. Стецько виїхав навіть на аеродром і перед відльотом помахав рукою на прощання.

            Ми піднялися в повітря,— розповідав Василь,— і полетіли в район села Несухоїжі. Але коли літак перелітав лінію фронту, його обстріляла радянська зенітна артилерія,  і він збився з курсу. Нас викинули в Камінь-Каширському районі. Ну, а тут я знайшов своїх. Побачив я і рацію Василеву, вона була вже без живлення. На рації стояла американська марка...

This account has disabled anonymous posting.
If you don't have an account you can create one now.
HTML doesn't work in the subject.
More info about formatting

Profile

varjag_2007: (Default)
varjag_2007

June 2014

S M T W T F S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22232425262728
2930     

Most Popular Tags

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags