varjag_2007: (Трехликий Янус)
[personal profile] varjag_2007
Тут по всему интернету разошлось фото с "реконструкции "провозглашения Акта 30 июня"



Ну, так вот, могу сказать, что это все - полная ложь. Чтобы развеять очередное мифотворчество, процитирую  воспоминания об этом событии двух его участников.

Сначала воспоминания доктора богословия Гавриила Костельника:
"Зігнано було людей, мабуть, більше сотні - української інтеллігенції. Кажу "зігнано" тому, що це був перший день вступу німців до Львова. У місті лунали постріли, здалека чувся гуркіт гармат. Люди побоювалися виходити на вулицю, а ті, що виходили, не відривались далеко від дому.
Серед присутніх чимало було греко-католицьких священиків, зібраних зусиллями бандерівського капелана отця Івана Гриньоха. Представником митрополита був коадютор Йосиф Сліпий, який поводив себе тут чи не як протектор тих, хто скликав цю нараду. Виявилось, що це непроста нарада. Оголошено було, - бігме, сором про це говорили тепер, - що всі ми пристуні являємо собою "народні збори", які мають проголосити утвердження української держави і затвердити "уряд", сформований за вказівками Степана Бандери якимось Ярославом Стецьком. "Народними зборами" цю нараду вирішено було назвати не просто для авторитетності її, а для того, щоб протиставити це збіговисько тим Народним Зборам, що були скликані у Львові в жовтні 1939 р., на яких було проголошено встановлення радянської влади в західній Україні. Тут були присутні і представники німецької влади в Західній Україні. Тут були присутні і представники німецької військової влади. Слово взяв голова "уряду" Ярослав Стецько - миршавенький чоловічок, який, не вміючи себе тримати на людях, тремтячим голосом зачитав акт проголошення "державної соборної самостійноїУкраїни" і проголосив, так би мовити, декларативну заяву "уряду". З того, що оголошував і говорив цей миршавий чоловічок, який іменував себе головою "уряду", запам'ятались дві особливості: це -неперевершена хвалебність німецькому фюреру і його непереможному воїнству, і погрози, страшні погрози всім, хто виявляє непокору "урядові" "української держави", який, говорив Стецько, "буде діяти в єдності з Великонімеччиною фюрера". "Політику ми будемо робити без сантиментів, - намагаючись взяти застрашливий тон, цілком серйозно провістив миршавий чоловічок. Ми винищемо всіх, без винятку, хто ставатиме нам на перешкоді. Керівниками всіх галузей життя будуть українці і тільки українці, а не вороги-чужинці - москалі, поляки, євреї. Наша влада буде політичною і воєнною диктатурою ОУН, диктатурою, для ворогів страшною і навблаганною..." Згадуючи про це, дивуєшся, як ми, душпастирі греко-католицької церкви, могли піддатись тій силі сатанинської ненависті до радянських людей, до всіх інакомислячих, що її проголосили на тому збіговиську діти наші, діти, що були виховані і виплекані нами..."
Воспоминания об этом «выдающемся» событии оставил один из известных деятелей националистического движения Кость Панькивский — он в «правительстве» Стецько занимал пост заместителя министра внутренних дел. Тогда же был назначен генеральным секретарем возглавляемой митрополитом Шептицким «Української національної ради» (УНР), а в 1942 г. стал заместителем председателя Украинского центрального комитета (УЦК) В. Кубийовича.
«Я довідався про те, що вже раненько 30/6 під собор св. Юра прийшов з першими німецькими частинами відділ українських добровольців-націоналістів під проводом Романа Шухевича і о. д-ра Івана Гриньоха так званий легіон «Нахтігаль». Тільки маленька блакитно-жовта стяжечка на ремені відрізняла їх від німецьких вояків. Митрополит Шептицький, якого вони відвідали, вислухавши о. Гриньоха, якого знав як свого вихованця й кандидата на професора теології, благословив вояків і дав благословення також і для майбутнього українського уряду... В палаті митрополита поселився знаний у Львові професор історії Східної Європи університету в Кенігсберзі, галицький німець кол. сотник Галицької армії — в той час гавптман у відділі військової контррозвідки — д-р Ганс Кох. Разом із Кохом гостем митрополичої палати був його співробітник д-р Р. Фель, знавець польських і українських справ, якого ми тоді не знали...
...Около полудня прибули до Львова вже також перші представники ОУН в цивільному убранні: Ярослав Стецько, Євген Врецьона, Ярослав Старух і інші. Вони приїхали на автах вермахту та, зв'язавшися із своїми людьми в місті, скликали на вечір громадські збори до будинку товариства «Просвіта» на Ринку...
...Ті табори, які пізніше названо «Національними зборами», викликали різні коментарі. Учасники критикували їх невідповідну обстановку — невеликі, темні кімнати, в яких блимали свічки; непідготування зборів — запрошені не знали, що має бути предметом наради; незрозумілий тоді загаловий поспіх, нервовий настрій. Участь громадянства не була велика, бо людей скликано пізно, та й вечірня пора не сприяла, тому що дозволено було ходити тільки до дев'ятої години. Все ж таки було около сотні присутніх...
...Та передовсім у всіх учасників зборів, з якими я зустрічався, ті збори викликали розчарування і занепокоєння. Від передового представника ОУН, який прийшов до Львова разом з німецьким військом, проголосив «державність» та подав до відома іменування себе «головою правління», громада чекала свого роду громадського звіту про те, що зробила організація для справи за час довгих двох років, коли край мусів мовчати, та як вона розуміє своє завдання. Люди хотіли хоч приблизно знати, що несуть Україні і організація, і німці — яку конструктивну програму та який плян конструктивного домовлення має з німцями керівництво організації. Про ці справи на зборах не було мови. Дешева революційна агітка була змістом промови голови всіх дальших прибулих до Львова промовців з проводу ОУН...
...На закінчення промовив присутній весь час на зборах гавптман д-р Ганс Кох. Його промова прозвучала дисонансом. Формою — зокрема, в порівнянні з блідою мовою Стецька — вона була гарна, та за змістом своїм — хоч мала моменти українсько-патріотичні і навіть нотки вроді: «Маєте тепер Україну!» — зробила дуже прикре враження. Кох привітав присутніх із визволенням та візвав «до праці й співпраці з німецькою армією». Більш неприємно вражала своїм повчальним тоном та частина промови, що особливо не гармонізувала із виступом Стецька. Кох говорив про те, «що війна не закінчена і з усякими політичними плянами треба чекати на вирішення фюрера!» (Панківський К. Від держави до комітету. Нью-Йорк — Торонто, 1957, с. 34).

В справке КГБ УССР для ЦК КПУ от 1965 г. «О связях украинских националистов с разведывательными органами буржуазных государств и подрывной деятельности против Советсткого Союза» также указывается, что на этих «Національних зборах» присутствовали некоторые высшие офицеры немецкой армии, в том числе бывший профессор Кох. «На этот раз жертвой провокации оказались сами хозяева — немцы, — указывалось в справке, — что видно из показаний бывшего начальника 2-го отдела штаба оккупационных войск Украины Лазарека.
 
Последний утверждал, что «бандеровцы тогда афишировали всему миру и распространяли по радио и в печати данные о том, что немцы «освободили» Украину от большевиков и передают административную власть «ее хозяевам — украинским националистам». Они ссылались на профессора Ганса Коха как на представителя Немецкого государства, уполномоченного подписать декрет о создании бандеровсхого «правительства» СТЕЦКО и распространяли этот декрет с подписью Коха. Впоследствии я от Коха узнал, что бандеровцы его спровоцировали.
Он действительно был приглашен бандеровцами на заседание, но не знал, что там будет объявлено создание «правительства» СТЕЦКО. Ему там отвели почетное место, просили выступить еще до того, как объявили о создании «правительства», он выступил, заявил, что немцы создали свободную самостоятельную Украину и т. п. Когда объявили декрет о создании «правительства», он был возмущен, связался после заседания с Берлином и высказал свое возмущение случившимся. Еще больше он был возмущен, когда под декретом появилась его подпись. Он мне клялся, что подпись была поддельная. Из Берлина была послана специальная комиссия для проверки создавшегося положения и выяснения роли в этом Коха. Была проведена экспертиза по сличению почерка Коха с подписью на декрете, проверка подтвердила, что подпись была поддельная» (ЦГАООУ 57-4-340 // Архив КГБ УССР № 378, том 38, стр. 823 — 825).

Цитата
Re: не с балкона...
[livejournal.com profile] moukhtar
2011-07-05 08:36 pm UTC (ссылка)
Для начала несколько цитат из статьи Руслана Забилого, директора «Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів "Тюрма на Лонцького" во Львове на Упнитазовской «исторической правде»:

«Ганс Кох ще раз намагався вплинути - він різко заявив головуючому, що той грається з вогнем. Стецько не менш різко відповів, що грається з вогнем не менше, як Німеччина, яка вже має досвід Першої світової війни...»

«Два недавні друзі Гітлер та Сталін готувалися на європейській шахівниці розіграти партію, яка раз і назавжди мала змінити політичне обличчя Європи. Перший хід 22 червня 1941 року зробив Гітлер. Він не допускав думки, що в цю партію має намір втрутитися стороння сила - Організація українських націоналістів та її лідер Степан Бандера.»

«Тим часом Організація українських націоналістів від декларацій перейшла до дії, користаючись із ситуації у своїх інтересах. Заздалегідь підготовані похідні групи вирушили в дорогу, встановлюючи у селах і містечках свою адміністрацію.
Окрім відомих трьох, на схід вирушили ще дві спеціальні похідні групи - Львівська та Київська. Ці дві групи мали за завдання проголосити у першому великому місті західної України - Львові та столиці України Києві Акт відновлення української державності. Ранком 30 червня 1941 р. до Львова вступили перші частини вермахту. Дещо випереджаючи їх, цього дня сюди прибув український батальйон "Нахтігаль". Слідом за кілька годин ввійшла Львівська похідна група (15 осіб) на чолі з Ярославом Стецьком. Група Стецька із труднощами, поміж фронтовими частинами, ледве діставшись міста радянським ЗІСом з водієм червоноармійцем-оточенцем, зупинилася на площі біля собору св. Юра.»

Сразу же отметим, что полемизировать с такой беллетристикой довольно трудно. И не потому, что нечем крыть. Как раз документальных свидетельств, опровергающих беллетристику пана Забилого, хоть отбавляй, причем в изданиях самих свидомитов. Трудность состоит в том, что под видом исторической статьи нам подсовывают материал, который по своему жанру предполагает полет фантазии и личные выводы автора без ссылок на факты или документы.

Тем не менее, разберем полеты пана Забилого.

Сначала о методологии. Краеугольным камнем всей националистической историографии является тезис о том, что украинские националисты в лице ОУН, являлись стороной в конфликте между гитлеровской Германией и СССР, которые были якобы «союзниками». Уберите этот тезис и все станет на свои места – укронацисты превратятся в заурядную агентуру иностранного государства, а данном случае Германии. Песни об «угрозах»Стецька и Бандеры своим германским работодателям так и останутся песнями. Шавки на хозяина не тявкают.

Теперь о том, что опущено в статье пана Забилого.

По словам Забилого, «...У тривожному очікуванні за подіями спостерігало єврейське населення. Піднімав голову міський люмпен, скочуючись до мародерства...».

И все! Погрома львовских евреев и убийства польских профессоров при активном участии украинских националистов как-будто не бывало. Между тем известный немецкий истории Хеер назвал львовский погром июня- июля 1941 г. «прелюдией к Холокосту». Более подробно – здесь (http://labas.livejournal.com/837209.html). Намек на люмпенов – не случаен, на них националсты и списывают погром.

С другой стороны, наличествует полет авторской фантазии Забилого: «...Заручившись підтримкою у митрополита, Ярослав Стецько пішов до ратуші. Тут все було погромлене - типова ситуація, властива для поспішного, хаотичного відступу радянських чиновників. Саме у львівській ратуші Стецько нашвидкуруч накидав текст Акта та нотатки своєї промови .»
Re: не с балкона...
[livejournal.com profile] moukhtar
2011-07-05 08:38 pm UTC (ссылка)
Как видим, у Забилого акт – это экспромт Стецька. Самое интересное, что в отдельном пассаже выше Забилый утверждает, что «...Заздалегідь підготовані похідні групи вирушили в дорогу, встановлюючи у селах і містечках свою адміністрацію. ...Окрім відомих трьох, на схід вирушили ще дві спеціальні похідні групи - Львівська та Київська. Ці дві групи мали за завдання проголосити у першому великому місті західної України - Львові та столиці України Києві Акт відновлення української державності.»

Так все же был ли акт набросан Стецько «швидкоруч» 30 июня 1941 г. и походные группы ОУН (кстати их было не пять, а шесть – три мельниковских, три бандеровских) готовились провозгласить текст акта, еще до начала своего похода ясновидчески предполагая, что он будет набросан рукой Стецька во Львове 30 юня 1941 г?

На деле все было гораздо прозаичнее. Один из немецких диверсантов, выпускник школы абвера в Бранденбурге, заброшенный в СССР накануне войны в составе группы из 25 агентов, украинский националист Ю. Стельмащук (шпионская кличка – “IV Норд”) дал показания, согласно которым задание этой группы националистов было весьма симптоматичным – агенты-подрывники после выполнения диверсионного задания должны были немедленно размножить массовым тиражом и распространить среди населения так называемый “акт” о провозглашении “самостийной украинской соборной державы”. Его текст они получили на конспиративной квартире германской разведки в Кракове в ночь на 14 июня 1941 г., за восемь дней до начала войны. [подчеркнуто нами. - Мухтар]
[В. Чередниченко. Анатомия предательства. - К., 1983, с. 94-95. Автор ссылается на Партархив Института истории партии при ЦК Компартии Украины (сейчас - Центральний державний архів громадських об'єднань України (ЦДАГО України), ф. I, оп. 9а, спр. 243, арк. 29.].

Теперь о способе, которым «походная группа» Стецка добиралась до Львова. Если судить опять по полету фантазии пана Забилого, они это делали «тихенько, низенько», пробираясь кустами и оврагами мимо ничего не подозревающих частей вермахта. Отсюда и приснопамятный советский ЗИС « з водієм червоноармійцем-оточенцем».

Если «маленькая, но гордая птичка» Стецько «низенько, низенько» пролетела через передовые части вермахта, тогда чем объяснить тот факт, что известный западный исследователь украинского национализма Джон Армстронг пишет о том, что продвижению группы Стецька во Львов «способствовали передовые подразделения германской армии» [Armstrong, John. Ukrainian nationalism. 2nd ed. - New York: Columbia University Press, 1963, p.77]. Видимо, для того, чтобы немцы понимали, что речь идет о доверенных людях абвера, Стецько на всякий случай обзавелся мандатом от Бандеры на немецком языке. Об этом свидетельствует архивный документ, на который ссылаются западные исследователи К. Беркхофф и М. Царинник. В неподписанном документе без даты, озаглавленном "Erlass I" [приказ 1], Бандера указывает, что как главарь ОУН, он назначает Стецько "Landesregierungschef der westukrainischen Gebiete" [главой местного правительства западноукраинского региона] и что сам Стецько назначит членов своей «администрации» (ЦДАВОВ. Ф. 3883. оп. 3. спр. 7, арк. 181). См. затекстовую ссылку 4, Berkhoff Karel C., Carynnyk Marco. The Organization of Ukrainian Nationalists and Its Attitude toward Germans and Jews: Iaroslav Stets'ko's 1941 Zhyttiepys. - Harvard Ukrainian Studies XXIII, No. 3/4, 1999, p. 172.] Вот вам и сохранение служебной тайны. Для немцев услужливо переведен документ, который должен был быть для них «полной неожиданностью».

Вернемся к новым взлетам фантазий Забилого: «Під час засідання трапився інцидент. Про події у "Просвіті" випадково дізнався майор абверу Ганс Кох, уповноважений вермахту в українських справах. [подчеркнуто нами. - Мухтар]... До приміщення "Просвіти" він прийшов, коли вже йшли збори і зупинити їх він не зміг. Стецько запросив Коха до президії як гостя, особливо акцентуючи перед зборами на слові "гість" і даючи зрозуміти останньому, що він тут не господар.».
Re: не с балкона...
[livejournal.com profile] moukhtar
2011-07-05 08:45 pm UTC (ссылка)
Мы более склонны верить Костю Панкивському: «На закінчення промовив присутній весь час на зборах гавптман д-р Ганс Кох [подчеркнуто нами. - Мухтар]. Його промова прозвучала дисонан¬сом. Формою — зокрема в порівнянні з блідою мовою Стець¬ка — вона була гарна, та змістом своїм — хоч мала моменти українсько-патріотичні і навіть нотки в роді: „маєте тепер Україну!" — зробила дуже прикре враження. Кох привітав присутніх із визволенням та візвав “до праці й співпраці з німецькою армією". Більш неприємно вражала своїм пов¬чальним тоном та частина промови, що особливо не гармо¬нізувала із виступом Стецька. Кох говорив про те, „що війна не закінчена і з усякими політичними плянами треба чека¬ти на вирішення фюрера!"» [Панківський К. Від держави до комітету. 2-ге видання. Нью-Йорк : Життя і Мислі, 1970, с. 30-32.]. Опять же рисуем себе картину – на заседание вбегает запыхашийся Кох и ему дают понять «що він тут не господар.» Возмущенный Кох бежит жаловаться маме своему начальству. А чи не бреше тут ясновельможний пан-історик Забілий?

Наконец, еще один пассаж из фантазий пана Забилого: «Слідча комісія допитувала також німців Г. Коха, фон Айкерна та інших, хто мав контролювати дії українців. Німці виправдовувалися. Українцям виправдовуватися не було чого...» На самом деле, и Бандера и Стецько оправдывались в Берлине как могли, спасая свою шкуру. Именно тогда появился на свет документ – автобиография Стецька, в которой «голова уряду» на немецком и украинском языках оправдывался перед работодателями (более подробно по этой ссылке http://moukhtar.livejournal.com/3785.html). В это же время появился на свет еще один «оправдательный» документ Бандеры и Стецька. Главным лейтмотивом был тезис о том что бандеровцев «неправильно поняли», что они готовы продолжить сотрудничество с рейхом. Опасаясь компрометации перед рядовыми оуновцами, которые, мол, не поймут отзыва «акта», Бандера и Стецько предложили «соломоново решение»: ОУН не будет отзывать «акт» и распускать «правительство» Стецька, а вместо этого создаст так называемую «Українську національну раду” во Львове, которая не будет обладать политическими функциями, а будет по-деловому выполнять все указания германского губернатора Галиции и будет способствовать установлению “нового порядка” на Западной Украине. “Сподіваємось, - писали Бандера и Стецько, - що таке розв’язання справи, з одного боку заспокоїть українських націоналістів, а з другого не підірве престижу Німеччини.”[См. В. Чередниченко. Націоналізм проти нації, с. 99-101. Автор ссылается на архивный документ ЦДАВОВ, ф. 3833, оп. 1, спр. 39, арк. 1-10.] Эти предложения бандеровцев были приняты германской стороной.

Можно продолжать, но жанр коммента не позволяет злоупотреблять отведенным объемом. Такие вот «полеты во сне и наяву».

(Reply to this) (Уровень выше) (Ветвь дискуссии)


отпечатано комментоксероксом

Вот такая реальная стория "провозглашения (восстановления) независимости Украины :).
This account has disabled anonymous posting.
If you don't have an account you can create one now.
HTML doesn't work in the subject.
More info about formatting

Profile

varjag_2007: (Default)
varjag_2007

June 2014

S M T W T F S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22232425262728
2930     

Most Popular Tags

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags